Orjinal Bafra Pide Logo

Türkiye'nin ilk kadın pidecisi


orjinal bafra pide

Nursen Hanım, 12 yaşından beri yani tam 21 yıldır pide yapıyor. ‘Babadan oğula’ klişesinin öznesi bu kez değişmiş. Ağabeyiyle beraber aile dükkânında babalarından Bafra pidesi yapmanın inceliklerini öğrenmişler. Gün gelmiş, herkes Nursen Hanım’ın yaptığı pidelerden yemek istemiş ve iki kardeşin arasına kıskançlık girmiş. Nursen Hanım, sonradan eşi olan Bahattin Bey’in dükkânında pide ustası olarak çalışmaya başlamış. Bu iş ortaklığı nihayetinde evlilik müessesesine dönüşmüş.

DUBAİ’DEN PİDE SİPARİŞİ


orjinal bafra pide - Bahattin kuzu - Nursen Kuzu

Kuzu çifti, mesleklerini icra etmek üzere İstanbul’a gelmiş. 9 yıldır Maltepe’de kendilerine ait olan ‘Bafra Pide Restaurant’ adlı mekânı işletiyorlar. İlk günlerden beri reklâm yapmaya ihtiyaç duymamışlar. Nursen Hanım, “Zaten Samsun’dan İstanbul’a yerleşenler arasında bir müşteri kitlemiz vardı sonra da duyan geldi. Broşür hikâye, tavsiye eden edene” diye anlatıyor. Fısıltı gazetesiyle müşteri potansiyelini artıran işletmenin pide ustası Nursen Hanım’ın ünü, sadece Türkiye’yle de sınırlı değil. Dubai, Almanya, ABD ve Fransa’dan da sipariş alıyorlarmış.

PAZARLARI PİDE GÜNÜ
Nursen Hanım, “Çoğu firma zamandan tasarruf etmek için hamur açma makinesi kullanıyor ki bu da hamurun kısa sürede bozulmasına neden oluyor. Ben elle açıyorum, merdane bile kullanmıyorum. Yaptığım pideler üç ay buzdolabında saklanabilir. Pidenin yumuşak ve ağızda erimesinin nedeni elle açılması” diye anlatıyor, onca yolu giden pidelerinin bozulmama nedenini. Müşteri, kalın hamur istese bile Nursen Hanım el alışkanlığıyla hep ince hamur açıyormuş. “Artık kır pidesi kıvamında yapılan pideler çoğunlukta, 80 yıl önce nasıl yapılıyorsa aynı şekilde yapıyorum. Çünkü insanlar çocukluğunda yediği pidelerin tadını arıyor. Biz de bu pide geleneğini sürdürüyoruz.” Samsun’da pazar günleri kimse evinde yemek yapmaz, fırınların önü kuyruk olurmuş. Sabahtan akşama pide yenirmiş. Kuzu çiftinin de en yoğun geçen günleri haliyle pazar günü... Pazar sabahı 07.00’de açılan dükkân, akşama kadar müşteri akınına uğruyormuş.

orjinal bafra pide - Bahattin kuzu - Nursen Kuzu

BİR GÜN BİLE İZİN YOK


‘İlk kadın fırın ustası’ unvanını alan Nursen Hanım, Samsun’da da kendinden başka pide ustası kadın olmadığının altını çiziyor ve “Benden sonra olduysa da haberim yok” diyor. İlk zamanlar bir kadının ‘usta’ olarak çalışması merak konusu olmuş. Hem pide yemeye, hem onu görmeye geliyorlarmış. “Şimdi alıştılar, çok da memnunlar” diyen Nursen Hanım’ın her günü dükkânda geçiyor. Bir gün bile izin yapmıyormuş. Çünkü Nursen Hanım’ın pidelerinden yemeye gelen müşteri onu görmeyince tepki gösteriyormuş. “Bırakın konu komşu gezmesini kızımın okuldaki etkinliklerine bile gidemiyorum. Hastalanma lüksüm bile yok. Sadece Ramazan’da dinlenebiliyorum.” Üç ustanın yapması gereken işi tek başına kotaran Nursen Hanım, yaptığı işin zor ve zahmetli olduğunu ancak severek yaptığı için zorlanmadığını söylüyor. Evde yemekleri kim yapıyor peki? “Evde yemek yapmıyoruz sadece otel gibi kullanıyoruz. Eşim aşçı olduğu için sulu yemek yapar ama pide yapmasını bilmez” diyor Nursen Hanım... Kuzu çiftinin bir de kızları var. Annesi gibi hamur işlerine meraklı değilmiş. Zaten Nursen Hanım işin zorluğundan dolayı kızının bu mesleği devralmasını pek de istemiyor.

Çalışma Arkadaşlarımız


bafra pide - çalışma ekibibafra pide - çalışma ekibi


www.orjinalbafrapide.com Tüm hakları saklıdır.